Co to Kappa? Czyli najsłynniejsza twarz Twitcha

Co to Kapppa? Czyli najsłynniejsza twarz Twitcha

Odpalam Kappę na cały ekran mojego komputera. Chwilę badam ją wzrokiem. Mężczyzna na zdjęciu jest spornej urody, ma okrągłe rysy twarzy, wąskie usta, małe, przymrużone oczy i niedbałą fryzurę. Zdjęcie zdecydowanie nie sugeruje popularności, jaka za nim stoi. Skąd zatem taki fenomen? Jeśli zastanawiasz się co to Kappa, skąd się wzięła i co właściwie oznacza ta emotka, w tym artykule odpowiadamy na twoje pytania.

Historia Kappy

Wszystko zaczyna się w roku 2009, kiedy to nikomu nieznany Josh DeSeno rozpoczyna pracę w Justin.tv, poprzedniku dzisiejszego Twitcha. Zajmuje się tam programowaniem czatu. Wówczas popularną formą żartu jest dodawanie podobizn pracowników jako emotikonek. Ze względu na ten fakt Josh stwierdza, że może zrobić to samo, używając zdjęcia ze swojej karty pracownika.

Początkowo stworzona emotka nie posiada nazwy „Kappa”. DeSeno wpada na nią zainspirowany mitologią japońską, której jest ogromnym fanem. Kappa w tym wierzeniu to złośliwy potwór zamieszkujący rzeki oraz jeziora. Posiada on skłonności mordercze, ale lubi również stroić sobie żarty z mieszkańców pobliskich wsi. Właśnie to zamiłowanie do dowcipów wydaje się Joshowi idealnym odzwierciedleniem jego własnej natury. Gotowa emotikonka używana jest sporadycznie i nie przypisuje się jej żadnego znaczenia. Wszystko zmienia się po około pół roku od jej wprowadzenia. Do dziś nie wiadomo właściwie dlaczego zaczęto traktować ją jako symbol sarkazmu, ironii czy trollowania. Niektórzy twierdzą, że któryś z użytkowników czatu odnalazł mitologiczne znaczenie jej nazwy, jednak zdecydowana większość jest zdania, że to zasługa szelmowskiego uśmiechu Josha na zdjęciu.

Historia kończy się 6 lat póżniej. Josh DeSeno decyduje się na odejście z Twitcha, a sama platforma przechodzi w ręce Amazonu. Kappa do dziś pozostaje jednak na swoim miejscu.

Kappa w liczbach

Około 20 razy na sekundę, niemal 2000 razy na minutę i ponad 1,3 miliona razy dziennie, tak często Kappa pojawia się dzisiaj na czacie Twitcha. W ciągu roku daje to wyniki rzędu 360 milionów unikatowych użyć podobizny Josha DeSeno. Liczby te pokazują, że Kappa bezsprzecznie króluje. Krótki wykres sporządzony na podstawie strony twitchemotes. com prezentuje, jak duża jest do dominacja. Bez wątpienia można stwierdzić, że po wielu latach istnienia Kappy oraz regularnego wprowadzania przez Twitch nowych emotek, żadna nie osiągnęła tak dużego sukcesu i nie zaskarbiła sobie serc użytkowników czatu tak mocno.

Skąd tak duża popularność Kappy?

Sarkazm i ironia są dzisiaj uwielbianą przez wielu formą przedstawienia swojej opinii. Jednak nie zawsze łatwo jest wyrazić je w taki sposób, aby były zrozumiałe dla wszystkich. Kappa pozwala na uczynienie z nawet najbardziej uszczypliwej uwagi żartobliwego komentarza. Bardzo śmiałe zdania dzięki jej obecności gwarantują, że nikt nie odbierze tego co napisaliśmy zbyt poważnie (no, prawie nikt). Na dzisiejszą, ogromną popularność Kappy duży wpływ miał rozwój eSportu, który przyciągnął na platformę Twitcha sporą ilość nowej widowni pragnącej oglądać ulubionych graczy i zespoły. Dzięki rosnącej liczbie użytkowników emotka ta niczym fala zaczęła rozchodzić się po wszystkich streamach, gdzie spotykała się z ogromnym zainteresowaniem, niesłabnącym aż po dziś dzień. Kappa jest swego rodzaju „maskotką” użytkowników Twitcha. Wystarczy, że podczas streamu jakiegoś eventu eSportowego gdzieś pośród widowni mignie plakat „spam Kappa” i czat zaczyna szaleć.

Fani chętnie kupują gadżety z podobizną Josha DeSeno, a niektórzy z nich tworzą nawet własne dzieła inspirowane jego twarzą. Poniżej kilka ciekawszych przykładów:

Żródło: https://www.redbubble.com/shop/twitch+kappa

Co o popularności Kappy sądzi sam Josh DeSeno?

W jednym z udzielonych wywiadów Josh przyznał, że bardzo długo czuł się nieswojo ze świadomością, jak wielu ludzi każdego dnia używa jego podobizny. Jednak w pewnym stopniu oswoił się z tym faktem, tym bardziej, że dziś zupełnie nie przypomina już siebie z dnia kiedy stał się Kappą. Zapytany o to, co stałoby się, gdyby poprosił Twitch o usunięcie emotki szybko stwierdził „Nie da się zatrzymać Internetu”. Josh wyznał również że, mimo wszystko, zakładał szybkie znudzenie się Kappą. Bez wątpienia to nie nastąpiło i nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek miało nastąpić. W rezultacie na stronie DeSeno znajduje się krótki i wyczerpujący komentarz: „Dzięki Twitchowi moja twarz jest prawdopodobnie najczęściej powielanym cyfrowo obrazkiem na świecie”.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *