Jak vstreamować i zostać vtuberem?

awatar vstreamerki codemiko

Myślałeś sobie kiedyś, jak fajnie byłoby streamować jako ktoś inny, może jako postać z mangi, którą kochasz, może jako pirat, zwierzę, kosmita, kot, albo po prostu nie masz ochoty nakładać makijażu czy koszulki? Jeśli odpowiedź brzmi “Tak!”, rozważ uruchomienie wirtualnego streama (vstreama) i stań się wirtualnym streamerem (czyli vstreamerem lub vtuberem). Odpowiadamy na kilka pytań, które pomogą Ci dowiedzieć się jak zostać vtuberem lub vstreamerem.

Co to jest vstream i kim są wirtualni streamerzy?

Wirtualny stream to po prostu streamowanie Twoich treści, bez względu na to, czy jest to gra czy cokolwiek innego, bez pokazywania twarzy i używając zamiast tego wirtualnego awatara. Więc wirtualni streamerzy są… cóż, streamerami i, jak każdy inny streamer, streamują, kontaktują się z widzami, budują społeczność, współpracują z innymi streamerami. Jedyna różnica? Nie są oni “prawdziwi” w klasycznym znaczeniu tego słowa. Vstreamerzy i vtuberzy używają animowanych postaci (awatarów) zamiast obrazu z ich kamery internetowej. Jak zostać vtuberem lub vstreamerem? Chociaż stanie się wirtualnym streamerem wymaga trochę więcej przygotowania, to jest to możliwe dla prawie każdego. Rozłóżmy ten proces na czynniki pierwsze.

Jaki rodzaj awatara powinienem wybrać jako vstreamer?

Decyzja o tym, jaką postać chcesz streamować, jest tylko pierwszym krokiem w świecie wirtualnego streamowania. Piękno i atrakcyjność vstreamowania leżą w wolności, którą zapewnia ono wszystkim. Możliwości są ograniczone tylko przez Twoją własną wyobraźnię (i warunki świadczenia usług platformy, na której chcesz streamować). Jeśli dopiero zaczynasz streamować, dobrym pomysłem jest sprawdzenie podstawowych poradników dla początkujących streamerów. Znajdziesz je w sekcji Poradniki:

Kiedy opanujesz podstawy, czas zdecydować, czy chcesz, aby twój bohater był awatarem 3D czy 2D. Oba mają swoje wady i zalety.

opcje i tworzenie awatara jako vtuber

Chociaż modele 3D oferują nieco więcej możliwości animowania wyrażeń, śledzenia ruchu i bardziej immersyjnych cech, nie jest zaskoczeniem, że są nieco trudniejsze do stworzenia. Ponadto, animowanie ich wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi. Postacie 2D są doskonałą alternatywą, jeśli jako początkujący vtuber, masz bardziej napięty budżet. Ponieważ wymagają one nieco mniej pracy do przygotowania, będziesz mógł zacząć ich używać szybciej.

Jak utworzyć postać vtubera 2D?

Pierwszym krokiem w tworzeniu postaci 2D jest urzeczywistnienie Twojej idei postaci.

Jeśli masz już jakiś pomysł na swoją postać, możesz narysować ją samodzielnie lub zlecić utworzenie jej przez artystę. Wiki na sub-reddicie dla vtuberów ma pewne świetne zasoby, w tym listę kont na Twitterze artystów specjalizujących się w tworzeniu awatarów 2D. Jeśli czujesz się na siłach, aby wykonać to zadanie, najczęściej używanym w tym celu oprogramowaniem jest Live2D.

Kiedy grafika już będzie gotowa, nadejdzie czas na animowanie Twojego awatara. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, ale najczęściej używany jest Live2D z dodatkowo zakupionym narzędziem FaceRig. To połączenie umożliwia śledzenie wyrażeń twarzy i ruchu jamy ustnej za pomocą kamery internetowej w celu zastosowania ich na rysunku 2D.

Aby uzyskać mniej zaawansowane wyniki, można również korzystać z Live2D Viewera lub Adobe Character Animatora, należy jednak pamiętać, że metody te oferują bardzo podstawowe możliwości animacji i są mniej popularne niż Live2D, dlatego też odszukanie poradników dotyczących ich używania może być nieco trudniejsze.

Jak stworzyć awatara vstreamera w 3D?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zostać vtuberem lub vstreamerem w trójwymiarze i stworzyć swój awatar 3D, są dwa sposoby. Jeden z nich polega na pójściu na łatwiznę – używaniu już istniejącego modelu 3D, który jest dostępny w takim oprogramowaniu, jak FaceRig lub (w przypadku bardziej zaawansowanych modeli) zakupie modelu gotowego do użycia z jednej ze stron internetowych. Pamiętaj! Awatary należy zapisać w formacie VRM.

Jeśli chcesz czegoś bardziej ambitnego i spersonalizowanej postaci, możesz wybrać modelowanie 3D danej postaci od podstaw. Ogólne etapy tworzenia awatara w 3D są takie same, jak w przypadku 2D. Musisz mieć wizję swojej postaci, stworzyć i animować ją. Diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy już masz pomysł na postać – narysuj ją, tym razem nie tylko z przodu, ale również z boku i z tyłu. Jeśli planujesz zlecić komuś pracę, będzie to dobra podstawa dla artysty, aby lepiej zrozumiał Twoją wizję, jeśli chcesz zrobić to wszystko samodzielnie – da Ci dobre odniesienie do tego, co zamierzasz osiągnąć podczas przygotowywania modelu 3D swojej postaci.

Do tworzenia modelu można użyć jednego z popularnych narzędzi 3D, takich jak Unity, Blender lub Vroid.

Animowanie modelu 3D

Animowanie modelu 3D dla Twojego vstreama to zupełnie inna para butów. Korzystanie z oprogramowania do rozpoznawania twarzy (FaceRig) i wcześniej istniejących modeli jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem. Do animowania niestandardowego modelu 3D ponownie można wybierać — do wyboru jest animowanie kamery internetowej lub przechwytywanie ruchu.

Niektóre z najpopularniejszych narzędzi do animowania Twojej postaci vtubera poprzez kamerę internetową to:

Oferują one dobre (ale nie “świetne”) opcje animacji. Niektóre aplikacje mobilne oferują tę opcję, ale są one dostępne głównie w Japonii (np. Custom Cast, Hololive, REALITY).

Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom animacji i skorzystać z prawdziwych metod przechwytywania ruchu, zdecydowanie najbardziej przystępnym rozwiązaniem jest zestaw VR. Może to być każdy VR wprowadzony na rynek, o ile jest zgodny ze SteamV. Warto wziąć pod uwagę zestawy VR połączone z czujnikami śledzącymi ruch (takie jak Vive).

Innym sposobem jest wykorzystanie oprogramowania (np. V-Katsu), które posiada również wbudowane narzędzie do tworzenia postaci. Inne popularne programy do przechwytywania ruchu awatara (które nie zawierają kreatorów postaci) to:

Możesz też spróbować zrobić to za pomocą Unity lub innego narzędzia programistycznego. Pozwoli to na tworzenie własnych animacji przy użyciu kinematyki odwrotnej – ale pamiętaj, że jest to dość skomplikowany proces.

Wreszcie, jeśli pieniądze nie grają roli i naprawdę, naprawdę chcesz perfekcyjnie przechwytywać ruch dla swojej postaci, to… użyj prawdziwych systemów przechwytywania ruchu, takich jak systemy Perception Neuron. Ich wykorzystanie wymaga w zasadzie półprofesjonalnego poziomu doświadczenia, więc w żadnym razie nie zaczynaj od tego. Możesz zacząć od 2D lub prostego awatara 3D i używać tej metody, gdy będziesz rozwijać swój vstream i stawać się sławnym vtuberem.

Wirtualny stream to wciąż stream

Niezależnie od tego, z jakiego powodu wybrałeś vstreamowanie i użyłeś awatara, aby reprezentował Twój wizerunek jako vtubera, nie zapomnij, że dotyczy to tylko pierwszego wrażenia, jakie będą mieli Twoi widzowie. Jako streamer, nadal będziesz musiał pokazywać swoją osobowość, być konsekwentny, budować relacje i współpracować ze swoją społecznością, kooperować ze swoimi kolegami po fachu, znać swoją widownię, swoją grę, aby się rozwijać i być jednym z topowych graczy.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *